Udržitelný textil a oděv – co to je?

Udržitelná a cirkulární textilní výroba a s ní spojené výrobní technologie je téma, které stále velmi rezonuje celým oborem. Hodně se o tom diskutuje a přednáší, ale stejně tak je velmi důležitá systematická příprava nastupující generace již na středních školách. Mezinárodní projekt Modisto II se zaměřil na přípravu vzdělávacích materiálů právě pro studenty a nyní světlo světa spatřil nový soubor studijních textů podpořených praktickými příklady ve formě krátkých videí. Na projektu spolupracovali partneři z Česka, Španělska, Portugalska a Itálie.

V rámci projektu MODISTO II se podařilo vytvořit otevřený vzdělávací kurz (OER) na platformě Erudire, který je zaměřen na eco-design v celém životním cyklu textilního výrobku – od výroby až po prodej. Samotné učební texty jsou doplněny virtuálním modulem se čtyřmi praktickými příklady eco-design procesů, které v sobě nesou interaktivní prvky pro procvičení nabytých znalostí. Každý vzdělávací modul je možné zakončit testem znalostí a získáním certifikátu o absolvování.

Pro vstup do vzdělávacího program nejsou žádné specifické požadavky, zúčastnit se ho může každý, kdo má zájem rozvíjet své znalosti a dovednosti v oblasti eko-designu. Kurz je k dispozici ve čtyřech jazycích a je doplněn multimediálními zdroji. Optimální využití zdrojů se předpokládá u studentů v cyklech odborného vzdělávání a přípravy v oblasti módního návrhářství, výroby a v různých technických předmětech textilních průmyslových procesů. Nemusíte se ani obávat žádných IT záludností. Kurz je připraven tak, aby se ho mohl zúčastnit kdokoliv, kdo zvládá běžné programy na PC.

Pro přihlášení do kurzu je potřeba se zaregistrovat na e-platformě Erudire. Registrace je zdarma a platforma poskytuje konkrétní pokyny, jak postupovat. Celý kurz je koncipován jako samostudium, každý student může postupovat podle svého tempa, zájmu a bez předem stanoveného harmonogramu.

Co všechno Vás MODISTO II naučí?

Kurz je rozdělený na čtyři vzdělávací moduly, které dále obsahují učební jednotky. Ke každému modulu byl vytvořen test znalostí s deseti otázkami a každý modul obsahuje i multimediální část s praktickými příklady.

UDRŽITELNOST A ETIKA V PROCESECH EKO-designu

Modul v sobě zahrnuje učební jednotky zaměřené na barvení přírodními barvivy, téma nového způsobu navrhování oděvů, odklon od rychlé módy směrem k nadčasovému designu tak, aby uživatel se nechtěl s takovým produktem rozloučit a vyměnit ho rychle za jiný. Poslední blok se zabývá etikou v procesu navrhování. Samotný designer se dostává do nelehké pozice, kdy sám musí uvažovat o původu zejména přírodních surovin, které používá pro svoji práci.

V praktickém příkladu je možné se seznámit s mladou podnikatelkou a módní návrhářkou Lindou Havrlíkovou a jejím ekologickým přístupem k chovu ovcí a snahou o zpracování jejich vlny jak suroviny pro další využití.

Snížení spotřeby energie a vody při výrobě oděvů

Toto je velké téma textilního průmyslu, protože se jedná o sektor s extrémními nároky na spotřebu vody ve všech fázích výrobního procesu textilního produktu. K tomu se samozřejmě přidává spotřeba elektrické energie a chemikálií pro barvení a zušlechťování textilií. Odhaduje se že až 20 % průmyslově znečištěné vody pochází z procesu úpravy textilií. Modul je rozdělen na 3 jednotky, které se zaměřují postupně na spotřebu vody a energií a následně na úsporná opatření, které je možné realizovat.

V praktickém příkladu Vám představíme společnost ACATEL, která ve svém výrobní portfoliu pracuje s převážně přírodními zdroji, snaží se omezit chemické látky a procesy, které by znamenaly zbytečnou zátěž. Využívají například kukuřici, kůru z dřevin a kombinují je s recyklovanými vlákny z polyesteru a polyethylenu. Vyrábí luxusní materiály, které se používají například pro sportovní zboží.

Minimalizace produkce odpadu v oděvní a textilní výrobě

Zero-waste design se objevuje ve všech výrobních oborech, textil a oděvy nevyjímaje. V modulu se seznámíte s procesy, jak je možné snížit množství odpadu už ve fázích využití zdrojů při oddělování materiálů pro další zpracování a také při samotném navrhování a polohování střihů. V další části se zabýváme prodloužením životního cyklu výrobku, která cílí na spotřebitele a poslední část představuje nové možné business modely pro firmy směrem ke sdílení technologie, služby pronájmu textilu atp.

V praktickém příkladu se seznámíme s dvěma modely – jak pracuje s zero-designem mladá designérka Martina Benešová a také jakým způsobem se využívají moderní technologie polohování střihů pro maximální eliminaci odpadu v průmyslové výrobě malé jablonecké firmy PETIT LULU.

Cyklabilita výrobků v módním průmyslu

Poslední modul se věnuje konceptu recyklability oděvních výrobků a procesu opětovného použití. Část modulu je věnována recyklačním metodám a oběhovému hospodářství. Modul osvětlí to, v čem tkví rozdíly mezi recyklací a upcyklací a co je klíčové pro úspěšnou implementaci cirkulárních principů.

Virtuální svět MODISTO

Videa a kvízové otázky najdete ve virtuálním prostředí jednotlivých partnerů podle států. V Česku se dozvíte o zero-designu, v Portugalsku navštívíte firmu ALCATEL, která do svého výrobního programu zařadila kroky k úspoře vody a energie a vy se tak dozvíte, jak to dělají. V Itálii navštívíme laboratoř barvení a ukážeme si přírodní způsoby barvení, které si můžete vyzkoušet i sami. Ve Španělsku si zajdeme do obchodu s džínami, kde zjistíme, jak se dají staré rifle recyklovat a vyrobit z nich něco nového, co je užitečné a zároveň estetické.

Užijte si chvilku s MODISTEM!

Textilní zkušební ústav, s.p. a Asociace textilního-oděvního-kožedělného průmyslu, z.s.
Petra Dufková, manažerka projektu MODISTO

Více na www.tzu.cz