Mezinárodní veletrh STYL a KABO: Nová éra inovací pro obuvnický průmysl

Na nedávno konaném mezinárodním veletrhu STYL a KABO se představily ty nejčerstvější trendy v oblasti obuvi a kožených výrobků. Tato prestižní akce, která se stala tradičním setkáním odborníků z oboru, nabídla jedinečnou příležitost k navázání kontaktů mezi výrobci, prodejci a specialisty z praxe. Mezi účastníky byla i Česká obuvnická a kožedělná asociace (ČOKA) s jejím prezidentem Robertem Kunorzou, víceprezidenty Miroslavem Bískem a Antonínem Žirovnickým a rovněž obě ředitelky. Proč dvě ředitelky?

PhDr. Vlasta Mayerová, která asociaci úspěšně vedla více než 30 let, využila této významné akce k symbolickému předání vedení své nástupkyni, Ing. Jitce Gregory, Ph.D., MBA. Tento krok byl vnímán jako přechod do nové éry, kdy se očekávají čerstvé nápady a inovativní přístupy ke zkvalitnění fungování celého oboru.

Jak už je tradicí, veletrh STYL a KABO se kromě prezentací nejnovějších produktů stal také místem bohatého odborného dialogu prostřednictvím seminářů. Tentokrát ČOKA představila seminář zaměřený na obecnou bezpečnost výrobků, přičemž upozornila na nařízení EU, které vstoupilo v platnost 13. prosince 2024. Veletrhy i odborné semináře jsou v České obuvnické asociaci podporovány i projektem OP TAK Rozvoj inovačního obuvnického klastru reg. č. CZ.01.01.01/07/24_048/0004771. Inovace a legislativní změny je tak možné sdílet širšímu okruhu odborné veřejnosti. Setkání odborníků z praxe během semináře a na jednotlivých stáncích přineslo řadu inspirativních diskuzí – nová ředitelka ČOKA měla tak možnost osobně se setkat s mnoha členy asociace, dalšími výrobci, prodejci a specialisty z obuvnického i oděvního průmyslu.

Mezi nově rezonující témata patřilo i využití umělé inteligence (AI) v oboru. Dotazy účastníků se sice primárně soustředily na její aplikaci v marketingu a prodeji, ale potenciál AI je mnohem širší. Tato technologie může přispět k optimalizaci výrobních procesů, správě zásob, přesnější predikci poptávky nebo dokonce k digitálnímu návrhu produktů. V diskuzích tak zazněla také myšlenka na přípravu praktického workshopu, jehož cílem by bylo pomoci výrobcům a prodejcům optimalizovat nákupní a skladové zásoby.

Tento workshop by mohl významně přispět nejen k úspoře finančních prostředků, jež jsou vázány v nadbytečných zásobách, ale také ke snížení rizika, že se vyrobené zboží neprodá a stane se obtížně zlikvidovatelným odpadem. Ekologické dopady se totiž týkají nejen staré, obnošené obuvi, ale i nově vyrobených produktů, které nenajdou zákazníka, stejně jako nevyužitých komponentů a materiálů. Optimalizací zásob a efektivnějším využitím zdrojů tak můžeme společně přispět ke snížení emisí a k udržitelnější výrobě.

V dnešní době se také často hovoří o nefinančním reportingu (ESG), jehož nová povinnost vzbuzuje u evropských podnikatelů značné emoce a obavy z další administrativní zátěže, omezení či snížení konkurenceschopnosti. Vzhledem ke složitosti problematiky obuvi Evropská komise dne 27. února 2025 rozhodla o posunutí řešení ekodesignu obuvi až do další etapy, tedy přibližně do roku 2030. Další „zelené“ iniciativy, jako například CID (Clean Industrial Deal) či systém emisních povolenek, zatím nadále zůstávají aktuálními tématy diskuzí.

Ing. Jitka Gregory vůči těmto aktivitám vyjadřuje řadu výhrad a aktivně předává podněty jak prostřednictvím hospodářské komory, tak i na úrovni Ministerstva průmyslu a obchodu. Současně však neustále podporuje aktivity, jejichž cílem je skutečné snížení množství odpadů a emisí. Ve spolupráci s firmou TXB Group s.r.o., specializující se na zpracování textilních odpadů, která rovněž prezentovala výsledky své práce na veletrhu STYL a KABO, se chystá zahájit aktivity vedoucí k položení základů ekodesignu u obuvi.

V této souvislosti Ing. Jitka Gregory zdůraznila, že kdo se chce rozvíjet a zůstat konkurenceschopný, musí jít s dobou, neustále studovat a aplikovat moderní přístupy ve svém podnikání.

Mezinárodní veletrh STYL a KABO tak opět potvrzuje svou roli klíčové platformy pro výměnu zkušeností a inovací v českém obuvnickém a kožedělném průmyslu. Změna na sekretariátu ČOKA a nové, inspirativní nápady, které z akce vyplynuly, naznačují, že budoucnost tohoto oboru je světlá – plná příležitostí ke zlepšení provozu, posílení konkurenceschopnosti a zároveň ke zodpovědnému přístupu k životnímu prostředí.